To nie jest lanie wody!

architektura drewniana w minionych epokach. Architektura drewniana jest jednak wyjątkowo podatna na negatywne działanie warunków atmosferycznych, dlatego elementy drewniane powinny być regularnie wymieniane. Nie da się jednak ukry

To nie jest lanie wody! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Urok drewnianych domów

W takich miejscowościach, jak podwarszawski Otwock, mocno rozwinęła się architektura drewniana w minionych epokach. Architektura drewniana jest jednak wyjątkowo podatna na negatywne działanie warunków atmosferycznych, dlatego elementy drewniane powinny być regularnie wymieniane. Nie da się jednak ukryć, że część budynków, choć przetrwała do dnia dzisiejszego, popada w ruinę. Nie wystarczą remonty elewacji, ale dogłębne renowacje. Drewno, które nie jest odpowiednio konserwowane, może próchnieć i psuć się ? właśnie z tego powodu, należy nawiązać współpracę ze specjalistami, którzy doradzą, w jaki sposób poradzić sobie z pielęgnacją starych budynków. Architektura drewniana ma jednak swój oryginalny styl, którego nie da się powtórzyć. Doskonałym przykładem jest właśnie otwocki Świdermajer, projektowany przez słynnego Michała Andriollego. Budynki te nadal mogą być zamieszkiwane przez rodziny, jeśli zostaną odpowiednio przygotowane. Podstawą jest więc dokonanie dociepleń budynków, ponieważ drewniane domy są o wiele zimniejsze.


Dom energooszczędny - trochę teorii

Dom niskoenergetyczny ? obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym.

Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/ (m??rok). Dom pasywny potrzebuje poniżej 15 kWh/ (m??rok).

Obiekty wznoszone w standardzie domu niskoenergetycznego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Szczególną uwagę poświęca się miejscom, w których na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne. Nie stosuje się w nich okien połaciowych.

Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.

Pomieszczenia są tak usytuowane, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania (tzw. ogrzewanie pasywne).

Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz jako urządzenie dodatkowe stosuje się gruntową czerpnię powietrza.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_niskoenergetyczny


Co na ściany?

Prędzej czy później przyjdzie do nas nieuchronna konieczność odnowienia swoich ścian. Odpadające tynki i wyblakłe kolory nie prezentują się szczególnie okazale, więc trzeba je sprawnie zastąpić czymś, co utrzyma się w dobrym stanie przez długie lata. Tutaj często stajemy przed dylematem ? co będzie optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji? Powinniśmy sprawdzić dostępne nam opinie na temat konkretnych farb oraz tynków. Sprawdzając recenzje i miejsca dyskusji w internecie, opinie znajomych oraz fachowców szybko dojdziemy do prawidłowych wniosków. Prawidłowych to znaczy takich, które przełożą się na wysoką estetykę i godną zaufania odporność na upływ czasu oraz inne czynniki. Oczywiście nie można też zapominać o tym, że nasze wnętrza mają się nam przede wszystkim podobać, więc kolorystyka również będzie dosyć istotnym elementem przy wyborze. Z pewnością jednak odnajdziemy idealne połączenie efektowności z jakością, a w dodatku to wszystko zmieści się w rozsądnej cenie.



© 2019 http://informator.tarnobrzeg.pl/