Lokalny biznes: geodezja

ony 1 stycznia 1991 r. na mocy decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jako gospodarstwo pomocnicze Ministerstwa. Podlegał bezpośrednio Głównemu Geodecie Kraju, będącego dyrektorem Departamentu Geodezji, Kartografi

Lokalny biznes: geodezja Są takie gałęzie biznesu, które prężnie rozwijają się lokalnie. Doskonały przykład to . Dlatego dzisiaj o geodetach i pracy w geodezji.

Historia CODGiK - Wikipedia

CODGiK został utworzony 1 stycznia 1991 r. na mocy decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jako gospodarstwo pomocnicze Ministerstwa. Podlegał bezpośrednio Głównemu Geodecie Kraju, będącego dyrektorem Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. W 1997 r. po powołaniu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) jako jednostki podległej Ministerstwu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, następnie Ministerstwu Budownictwa, a od 2007 r. Ministerstwu Spraw Wewnętrznych CODGiK był gospodarstwem pomocniczym GUGiK utworzonym na mocy decyzji Głównego Geodety Kraju. Od 14 grudnia 2010 r. CODGiK funkcjonuje jako instytucja gospodarki budżetowej, utworzona zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Ośrodek_Dokumentacji_Geodezyjnej_i_Kartograficznej


Wydanie zgody na budowę

Uzyskanie zgody na budowę na działce wymaga zgody z urzędu i dopiero po jej otrzymaniu można formalnie rozpocząć budowanie domu, czy innej nieruchomości na naszym terenie. Do wydania zgody jest potrzebna mapa do celów projektowych w skali 1:500. Mapa ta jest sytuacyjno-wysokościowa i jest potrzebna do wykonania projektu budowlanego wg. polskiego prawa.

Dodatkowo geodeta może wykonać badania geotechniczne, które ma na celu sprawdzenie podłoża i warstw jakie znajdują się na naszej działce. Dopiero po uzyskaniu tych dokumentów możemy kontynuować naszą drogę do własnych czterech kątów.


O początkach inwestycji

Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.



© 2019 http://informator.tarnobrzeg.pl/