Krótki wpis o geodezji i pracy geodetów

tórych powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma. Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych o

Krótki wpis o geodezji i pracy geodetów

Z Wikipedii o geodezji niższej

Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma.

Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?. Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa


Geodeta- dawniej mierniczy przysięgły

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły


Cytat z Wikipedii o innych pracach geodezyjnych

Inne prace geodezyjne wykonywane dla określonych potrzeb gospodarczych, a w szczególności:

opracowania geodezyjne planów zagospodarowania przestrzennego,
wyznaczenie i podział terenów pod budownictwo osiedlowe, zagrodowe i jednorodzinne,
prace geodezyjne związane z eksploatacją zakładów przemysłowych,
prace miernictwa górniczego,
prace geodezyjne urządzeniowo-rolne i urządzeniowo-leśne,
prace geodezyjne związane z eksploatacją kolei i dróg publicznych,
prace geodezyjne związane z regulacją sieci wodnych i budownictwa hydrotechnicznego,
pomiary i opracowania fotogrametryczne dokumentacji obiektów zabytkowych,
opracowania geodezyjne obrazów lotniczych i satelitarnych,
różne prace geodezyjne wykonywane metodami pomiarów bezpośrednich, metodami fotogrametrycznymi oraz opracowania ich wyników

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna



© 2019 http://informator.tarnobrzeg.pl/