Kilak słów o tłumaczach i biurach tłumaczeń

ach i języku angielskim.Coś o Stowarzyszeniu Tłumaczy Polskich z WikiStowarzyszenie Tłumaczy Polskich (STP, Association of Polish Translators and Interpreters - APTI) to najdłużej działająca organizacja tłumaczy w Polscepotrzebny

Kilak słów o tłumaczach i biurach tłumaczeń Tłumaczenia tekstów to ciężka praca, zwłaszcza tłumaczenia poświadczone. Profesjonalni tłumacze np. dźwigają dużą odpowiedzialność, dlatego takie tłumaczenia kosztują. Dzisiaj o tłumaczeniach i języku angielskim.

Coś o Stowarzyszeniu Tłumaczy Polskich z Wiki

Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich (STP, Association of Polish Translators and Interpreters - APTI) to najdłużej działająca organizacja tłumaczy w Polscepotrzebny przypis. Jako jedyna zrzesza tłumaczy wszystkich specjalności (pisemnych i konferencyjnych, przysięgłych, literackich, technicznych, publicystycznych i innych).

Celem działania STP jest ochrona praw zawodowych tłumaczy oraz działanie na rzecz promowania wysokich standardów na rynku tłumaczeniowym, jakości tłumaczeń, godziwych zasad wynagradzania tłumaczy, przestrzegania zasad etyki zawodowej i ochrony własności intelektualnej. STP dba o wizerunek zawodu tłumacza, integrację środowiska i zapewnienie należytej reprezentacji jego interesów wobec instytucji i organów państwa, innych organizacji i stowarzyszeń, partnerów społecznych i opinii publicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie_Tłumaczy_Polskich


Najczęściej tłumaczymy na angielski, ale...

Najpopularniejszym językiem dla tłumaczeń jest jeżyk angielski i jakoś nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ w szkołach również jest to główny język obcy. Dzisiaj praktycznie wszystko jest tłumaczone na angielski właśnie i polscy producenci, którzy chcą postawić na eksport muszą tłumaczyć opakowania, instrukcje, czy nawet nazwy swoich produktów na angielski właśnie.

Problem jest taki, że i tłumaczy na angielski jest cała masa, a zapotrzebowanie już powoli osiąga swoje granice. Przyszłościowe są wiec języki wschodnie i północne, np. mandaryński, japoński, czy norweski. To tłumacze na te języki mogą spodziewać się sporej ilości zleceń na tłumaczenia i liczyć na coraz więcej w przyszłości.


Najważniejsze to oddać sens

O tłumaczeniach mówi się, że albo są dokładne, albo piękne- i w sumie to prawda i wynika z różnic w konstrukcji języka oraz różnic w wyrażeniach frazeologicznych w danym języku, kulturze, czy regionie. Problemem dla tłumaczy zwykle są przysłowia, rymowanki czy wiersze, to głównie do nich odnosi się początkowe stwierdzenie w tym akapicie.

Tłumaczenie innych tekstów, np. treści na stronach jest o tyle łatwiejsze, że takie strony operują prostym językiem, bez środków poetyckich, jedyną barierą dla tłumacza może stanowić branżowe słownictwo, ale tutaj pomogą słowniki oraz źródła w sieci.



© 2019 http://informator.tarnobrzeg.pl/