Wikipedia i mapa
Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji. Najstarszą znaną mapą jest mapa na ścianie w anatolijskiej osadzie Çatalhöyük.
Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:
zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa
Najważniejsze prace geodezyjne
Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju usług, które możemy określić jako usługi geodezyjne. Dzięki temu, że właściwie w każdej branży istnieje potrzeba wykonania prac geodezyjnych może następować coraz szybszy rozwój tej branży. Sprzyja temu również postęp technologiczny ? zaawansowane oprogramowanie i urządzenia pomagają w coraz bardziej kompleksowej obsłudze klientów, także tych geodezyjnych.
Warto wiedzieć, że podstawową działalnością geodezyjną jest wytyczanie map, dzięki któremu możemy nie tylko obracać nieruchomościami o określonym obszarze, ale także na przykład inwestować w budownictwo. Nic więc dziwnego, że obecnie geodezja to niezwykle rozwijająca się branża.
Podział geodezji - Wikipedia
Współczesna geodezja dzieli się na:
geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) ? naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6.
geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniających kulistość Ziemi,
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja