A gdyby tak rzucić wszystko i wskoczyć do jacuzzi...

W saunie suchej, inaczej zwanej fińską, temperatura potrafi osiągać wartość do 100 stopni Celsjusza, przy stosunkowo niewielkiej wilgotności powietrza, która powinna wynosić od 5 do 10%. W odróżnieniu od sauny suchej w saunie paro

A gdyby tak rzucić wszystko i wskoczyć do jacuzzi... balie kąpielowe

Różnice między sauną fińską, a łaźnią rzymską


Istnieją różne rodzaje saun, a każda z nich jest rekomendowana dla innych osób. Najczęściej wybieranymi typami saun są parowa oraz sucha. W saunie suchej, inaczej zwanej fińską, temperatura potrafi osiągać wartość do 100 stopni Celsjusza, przy stosunkowo niewielkiej wilgotności powietrza, która powinna wynosić od 5 do 10%. W odróżnieniu od sauny suchej w saunie parowej, zwaną także łaźnią rzymską, temperatura nie jest aż tak wysoka, bo osiąga ledwie wartość 50-60 stopni. Wilgotność w łaźni rzymskiej jest jednak znacząco wyższa, niż w saunie fińskiej, bo sięga nawet do 60%. Łaźnia rzymska jest szczególnie polecana dla osób zaczynających swoją przygodę z sauną, może być dodatkowo łączona z aromaterapią. Obydwa rodzaje saun poprawiają samopoczucie i mają właściwości prozdrowotne.


Skąd się wzięła sauna?


Początki sauny sięgają niepamiętnych czasów. Już w epoce kamienia ludzie zażywali kąpieli w rozgrzanym powietrzu, które miały miejsce w wykopanych jamach lub w chatach z gliny. Zostało nazwane to ?łaźnią pocącego się kamienia?, ze względu na wykorzystywaną technikę, polegającą na układaniu i podpalaniu kamieni, a później polewaniu ich wodą. Idea sauny rozwijała się w różnych regionach równolegle, jednak to w Finlandii zakorzeniła się na dobre. Na początku budowano sauny z kamienia lub w formie skórzanych namiotów. Później do ich budowy zaczęto używać drewna i pozostało tak do dzisiaj. Inny rodzaj sauny wykształcił się w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Rzymie, gdzie znajdowały się termy, nieco różniące się od fińskich saun.


Prawidłowe korzystanie z sauny


Jeśli chcemy osiągnąć jak najlepszy rezultat korzystając z sauny powinniśmy się zastosować do kilku istotnych zasad. Przede wszystkim przed wejściem do pomieszczenia sauny powinniśmy dokładnie umyć i dobrze osuszyć nasze ciało. Ponadto wchodząc do sauny nie należy mieć na sobie żadnych ubrań poza ręcznikiem. Po kilkunastu minutowej sesji, dla początkujących zaleca się nie dłużej niż 10 min, koniecznie trzeba wziąć chłodny prysznic. Można powtórzyć cały zabieg kilka razy, jednak najczęściej poleca się powtarzanie cyklu trzy razy. Przed kolejnym wejściem do sauny powinno się odpocząć 20-30 minut. Dzięki znajomości i zapamiętaniu kilku prostych kroków korzystanie z sauny będzie bezpieczne i przynoszące korzyści.



© 2019 http://informator.tarnobrzeg.pl/